Prečo značkový počítač?
    Vraví sa, že značkový počítač je pre tých, ktorí nemajú kam „vyhadzovať“ peniaze. Zväčša sa môžu značkovými strojmi pýšiť iba tí, čo stavili na notebooky. I napriek málo vyššej cene však môže byť značkový stolný počítač „lacnejší“ ako skladačka.

Ako je to vlastne možné?
    Ak by sme chceli značkový počítač odlíšiť od „skladačky“, zistíme, že okrem skriniek z vlastnej produkcie výrobcu je v jeho réžii vyrobená i základná doska a omnoho iných drobností. Podstatné je však to, že sú všetky i v časovom posune v rámci rovnakého produktového čísla navlas rovnaké, a čo je dôležitejšie - do sveta ich boli vychŕlené nespočetné tisíce. To znamená, že ich nespočetné tisíce používateľov otestovali v nepredstaviteľnom množstve aplikácií, prostredí, sieťových infraštruktúr a podobne. Ak sa vyskytol čo i len najdrobnejší problém, firma vyrábajúca značkové stroje dokáže nedostatok odstrániť pripravením nového firmvéru, alebo dokáže výrobcu nekompatibilného softvéru či hardvéru prinútiť k tomu, aby vytvoril záplatu. Možno teda povedať, že masové skúšanie v praxi a profesionálne testovacie laboratória zavŕšili vývoj bez kompromisov. A tým máme vyváženú zostavu, ktorá je oveľa tichšia ako neznačkový PC a rozšíriteľná (pri novších značkových PC) ako skladačka.
    Bezskrutkové vyhotovenie skrine, na ktorej stačí dvomi tlačidlami vyklopiť nahor kryt, umožňuje bežnému užívateľovi bez technického nadania, aby si jednoducho rozšíril RAM vo svojom stroji sám. Ak mu prestane pracovať CD-ROM mechanika, alebo je potrebné vymeniť CD-RW mechaniku za DVD napaľovačku, netreba ísť to PC firmy. Vďaka zásuvnému systému si ju dokáže v PC vymeniť i bežný užívateľ a nemusí odviezť PC do servisu iba preto, aby namontovali mechaniku.
    Veľkou výhodou je že k značkovým osobným počítačom je v 90% prípadov súčasťou dodávky aj operačný systém (Linux alebo predinštalovaný OEM MS Windows), ktorý je zahrnutý v cene. Koncový užívateľ tak nemusí mať obavy kvôli jeho legálnosti. Balenie môže obsahovať i pridaný softvér (antivír, napaľovací softvér, kancelársky balík, …), čím sa zvyšuje úžitková hodnota zariadenia. Výrobca môže ponúkať ako voliteľný doplnok ďalší softvér za zvýhodnenú cenu alebo softvér špeciálne určený pre dané zariadenie.


A na koniec...
    Skúste si porovnať ceny novej skladanej zostavy a nového značkového PC. Zistíte, že rozdiel je minimálny!